Projektowanie elewacji domu prywatnego poprzez odpowiedni dobór materiałów wykończeniowych

Projektowanie elewacji to usługa architektoniczna, na którą obecnie jest duże zapotrzebowanie ze względu na jej specyficzny charakter. Nic nie trwa wiecznie, a wiele wcześniej wybudowanych budynków, prywatnych rezydencji i domków letniskowych już teraz wymaga zarówno napraw jakościowych, jak i zmiany wyglądu elewacji.
Zdarza się, że klient kupuje gotowy projekt i jest zadowolony ze wszystkich jego elementów – materiału, z którego wykonano ściany nośne, powierzchni i układu pomieszczeń, ich orientacji względem punktów głównych itp. Dlatego istotne jest projektowanie ciekawszych i bardziej stylowych rozwiązań z wykorzystaniem nowoczesnych wykończeń, co nadaje elewacji właściwy status.

Może się zdarzyć, że jedno zadanie związane z remontem domu pociąga za sobą kolejne. Na przykład remontuje się strefę wejściową lub taras, co ma również wpływ na elewację, która powinna być zaprojektowana w sposób zintegrowany z pozostałymi elementami zabudowy. W każdym przypadku, aby nie popełnić błędu należy zaopatrzyć się dokładnie w takie materiały, które będą najtrafniejszym wyborem do konkretnego projektu. Potem należy zamontować wszystko prawidłowo, a co najważniejsze, uzyskać przewidywalny rezultat – efektowną, estetyczną i trwałą elewację.

Elewację zewnętrzną domu prywatnego można nazwać wizytówką jego właściciela. Dlatego tak ważne jest, aby o nią właściwie zadbać. Należy pamiętać, że nie pełni ona jedynie funkcji dekoracyjnej, ale służy również do ochrony budynku przed słońcem, opadami atmosferycznymi i wahaniami temperatury. Obecnie na rynku budowlanym istnieje ogromna gama materiałów stosowanych do wykończenia elewacji, od tynków dekoracyjnych, stiuków, sidingu elewacyjnego po kamień i płytki gresowe.

Wybór zależy od preferencji właściciela budynku, czasu przeznaczonego na wykonanie prac oraz dostępnych środków finansowych. Wszystkie prezentowane materiały mogą być wykorzystywane oddzielnie lub łączone ze sobą.

Dobrym przykładem może byś tu wykończenie elewacji za pomocą stiuku. Główną zaletą tego materiału wykończeniowego jest jego potencjał artystyczny. Zastosowanie stiuku pozwala na realizację różnego rodzaju schematów kolorystycznych i tworzenie różnych faktur. Praca z tym materiałem jest dość łatwa. Pozytywną stroną stiuku jest przystępna cena tego materiału wykończeniowego oraz możliwość zastosowania go w każdym stylu budynku.

Stiuk nadaje się do barwienia poprzez zastosowanie różnych pigmentów, łatwo się formuje i szybko twardnieje. Innym rozwiązaniem wykończenia elewacji jest zastosowanie sidingu elewacyjnego. Jest to okładzina z tworzywa sztucznego, która może występować w postaci PCV, sidingu elewacyjnego drewnianego, imitacji drewna lub winylowego sidingu elewacyjnego.

Zalety tego materiału to duży wybór odcieni, łatwość montażu i przystępna cena. Należy również zwrócić uwagę na jego  praktyczność. Przyczyniają się do tego trwałe materiały, które nie boją się wahań temperatury, wilgoci i bezpośredniego działania promieni słonecznych. Obecnie coraz częściej widuje się fasady domów prywatnych wykończone naturalnym drewnem. Materiał ten jest przyjazny dla środowiska, a jego wygląd ma pozytywny wpływ na psychikę człowieka.

Do wykończenia elewacji domów prywatnych najczęściej wybiera się takie gatunki drewna naturalnego, jak świerk, modrzew, czerwony cedr i modrzew syberyjski.  Równie odpowiednim materiałem na pokrycie domu prywatnego jest naturalny kamień elewacyjny. Materiał ten ma ogromne możliwości artystyczne – różnorodność kolorów, faktur, kształtów i wzorów. Wszystko to może stać się potężnym narzędziem artystycznym w umiejętnych rękach mistrza. Ponieważ dekoracyjne okładziny z naturalnego kamienia przyciągają wzrok, są powszechnie stosowane w połączeniu z innymi materiałami wykończeniowymi. Zalety naturalnego kamienia elewacyjnego to wytrzymałość, trwałość i odporność na wpływy środowiska. Jest on jednak dość drogim materiałem.

 

Możesz również polubić…