Ogórecznik jego morfologia i odmiany.

Ogród to miejsce, gdzie można spotkać również różne odmiany ogórecznika, który zawdzięcza swoim właściwościom lekarskim uprawę i popularyzowanie go. Ogórecznik jest również sadzony dla miodu oraz olejów. Jego uprawa nie jest trudna, utrzymuje się on również w górskich ogrodach. Zawsze znajdą się kwiaty dla tych, którzy chcą je zobaczyć – Henri Matisse

Morfologia ogórecznika.

Morfologia ogórecznika przedstawia się następująco;

kwiat jest w kolorze niebieskim, występuje w bogato obsypanych pąkach, które naprzemiennie zakwitają. Płatki kwiatu są trójkątne, zakończone szpicem, kwiat liczy 5 płatków.

Liście ogórecznika są pokryte delikatnym gęstym meszkiem. Kształt liści jest owalny i podłużny, ustawiają się górną blaszką do wewnątrz łodygi.

Jakie są odmiany ogórecznika?

Wyróżnić można następujące odmiany ogórecznika:

Najbardziej znana odmiana w Polsce, w polskich ogrodach to ogórecznik lekarski. Kolejne odmiany to borago trabutii, borago pygmaea, borago officinalis, borago morisiana.

Ogórecznik lekarski ze względu na swoje lekarskie właściwości jest często hodowany w polskich ogrodach. Jak i również można spotkać go rosnącego na dziko. Ciekawostka jest, że ogórecznik jest stosowany również jako dodatek do sałatek. Ogórecznik ten poprzez pokrycie meszkiem, który zatrzymuje ciepło i nie dopuszcza morzu do liści, łodygi i kwiatu pozwala na uprawy w trudnych warunkach, w rejonach górskich, zimnych, gdzie zima jest dłużej niż lato.

Na zakończenie wypada stwierdzić, że ogórecznik to piękna, niebieska roślina, pokryta delikatnym meszkiem, co oznacza, że można ją hodować w górach.

Możesz również polubić…