Elektryk – wymagania dotyczące zawodu

Praca elektryka – jak nim zostać

Wbrew pozorom praca elektryka może być bardzo różnorodna, spowodowane jest to przede wszystkim dużą ilością specjalizacji jakie można uzyskać w tym zawodzie. Aby zostać elektrykiem niezbędne jest oczywiście odpowiednie wykształcenie, i stąd też bierze się pierwsze rozróżnienie wśród elektryków. Możemy wybrać karierę zawodową jako technik lub inżynier. Jaka jest różnica wśród tych tytułów zawodowych? Technik elektryk jest to osoba, która ukończyła szkołę ponadgimnazjalną lub zawodową, z reguły posiada ona uprawnienia i zajmują się tą częścią pracy związaną z konserwacją, czy naprawami i ogólnym wykonywaniem fizycznym. Teraz przejdźmy do tytułu inżyniera, jak możemy się domyślić w grę wchodzi tu wyższe wykształcenie, a co za tym idzie większa wiedza . Dlatego inżynierowie zajmują się zazwyczaj projektami, ogólnie przyjętą papierkową robotą oraz dokumentacją. Aby uzyskać tytuł inżyniera, należy mieć ukończony licencjat, można oczywiście postarać się również o magisterium. Inną drogą aby uzyskać uprawnienia do wykonywania zawodu jest ukończenie specjalistycznego szkolenia zawodowego. Wybór ścieżki kariery w dużej mierze zależy od tego w czym widzimy się w przyszłości w grę wchodzą tu oczywiście również nasze predyspozycje. Przed podjęciem decyzji powinniśmy dokładnie zgłębić temat.

Czym dokładnie zajmuje się elektryk

Zawód elektryka większość osób określiłaby jako naprawę, czy tworzenie instalacji elektrycznych, w rzeczywistości jest to jednak dużo bardziej skomplikowane. To czym zajmuje się elektryk zależy od jego wykształcenia a także specjalizacji, a rzadko się zdarza by ktoś był specem od wszystkiego. Warto więc zgłębić ten temat. Oprócz już wcześniej wspomnianego wykształcenia najczęściej elektryków możemy podzielić jeszcze na budowlanych, przemysłowych i elektroenergetyków. Jeśli prowadziliśmy w domu czy mieszkaniu remonty, zapewne do czynienia mieliśmy z elektrykami budowlanymi. Oficjalną nazwą tej specjalizacji jest elektroinstalator, zajmuje się on m.in. odłączaniem urządzeń elektrycznych lub oświetlenia do już wbudowanej instalacji. Głównie jednak jego praca polega na wbudowywaniu i projektowani instalacji elektrycznych w świeżo powstających domach lub mieszkaniach. Tutaj liczy się nie tylko wiedza i szeroka znajomość tematu, ale także szeroko rozumiana sprawność fizyczna, kondycja i oczywiście znajomość i umiejętność korzystania, z różnego rodzaju elektronarzędzi. Elektroinstalator z większym zakresem obowiązków takimi jak montowanie i konserwacja sieci elektrycznych to jest właśnie elektryk przemysłowy. Największa różnica pomiędzy elektrykiem przemysłowym, a budowlanym , jest tak, że ten o pierwszym tytule posiada dodatkowy zakres obowiązków, polegający na sprawowaniem nadzoru i opieki nad stworzoną lub konserwowaną instalacją elektryczną. Wiąże się to z tym, że pracę tę elektryk wykonuje w jednym miejscu dlatego nie jest to zawód mobilny jak w przypadku elektryka budowlanego. A specjalista zatrudniany jest przez jedną firmę, czy obiekt handlowy, lub usługowy. Stąd też elektryk nazywany jest przemysłowym ponieważ zawód ten związany jest z działalnością w różnorakich gałęziach przemysłu. Teraz skupimy się na elektroelektryku, czym charakteryzuje się ta specjalizacja? Osoba na tym stanowisku zajmuje się pracami związanymi z siecią elektryczną. W zakres obowiązków wchodzi m.in. naprawa awarii w przesyle sieci energetycznej. Mogliśmy się zetknąć z elektrolektrykiem np. przy interwencji pogotowia energetycznego. Elektryk ten dba również o jakość sygnału przesyłanego nie tylko do firm, ale do naszych domów. I to właśnie jego wzywamy, gdy do czynienia mamy ze źle działającą siecią, lub problemami z nią związanymi. Głównym jego zadaniem jest włąsnie kontrola jakości działania sieci. Jak sami widzimy praca elektryka jest naprawdę bardzo zróżnicowana, a nie są to wszystkie specjalizacje jakie możemy formalnie rozróżnić.

Predyspozycje i warunki pracy elektryka

Elektryk jak możemy zauważyć nie jest wcale prostym zawodem, stąd nie wszyscy mają predyspozycje, czy mogą go wykonywać. Mimo, że nie zawsze jest tu potrzebne wyższe wykształcenie, potrzebne jest wykazania się szybką bystrością i umiejętność pojmowania i zgłębiania danego tematu. Nie wspominając oczywiście o pewnych wymogach fizycznych. Należy również pamiętać jak odpowiedzialna, a czasem niestety niebezpieczna może być ta praca – dlatego też nie wszyscy nadają się do wykonywania tego zawodu. Przyjrzymy się tym wszystkim cechom bliżej, aby każdy mógł sprawdzić, czy spełnia warunki na zostanie elektrykiem. Jeśli chodzi o naukę, przyda się dobra znajomość matematyki, oraz zamiłowanie i rozumienie przedmiotów ścisłych – zwłaszcza fizyki. To pozwala kandydatowi na szybsze przyswajanie niezbędnej wiedzy, a co za tym idzie na zostanie dobrym specjalistą. Dużą rolę odgrywa tu również organizacja i umiejętność analitycznego myślenia, przyda się także refleks w ocenie sytuacji i zimna krew. Niezbędna jest umiejętność koncentracji, wykonywanie czynności na tzw. “pół gwizdka” z pewnością się tu nie sprawdzi, gdyż w ten sposób możemy narazić na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale również osoby, które w przyszłości z naszych instalacji będą korzystały. Jeśli chodzi o wspomnianej sprawności fizycznej jest ona głównie ważna dla elektryków wykonujących pracę fizyczną. I mimo, że kondycja jest przydatna np. w przypadku elektryka budowlane -go, jest ona absolutnie niezbędna jeśli chodzi o pracę przy chociażby naprawianiu lin nadziemnych. Niestety w przypadku tego typu pracy osoby z lękiem wysokości nigdy nie powinny starać się jej wykonywać, w tym przypadku niezbędne jest również zdobycie uprawnień do wykonywania prac wysokościowych. Elektryka powinna również cechować umiejętność pracy w zespole, i wykonywania rzetelnie powierzonych mu zadań. Jest to również zawód, w którym należy wykazywać dużą odporność na warunki pracy, a także wymaga on sporej dyspozycyjności – niezależnie czy mowa elektrykach zajmujących się pogotowiem elektrycznym, czy tym który jest elektrykiem przemysłowym. Oczywiście dużą rolę gra tu również dobry stan zdrowia, bez którego elektryk nie zostanie zatrudniony ani na budowie, ani przy pracy z liniami energetycznymi.

Praca elektryka, a zarobki w Polsce

Jeśli chodzi o elektryków, gdy mowa o pracy mobilnej wielu szuka przynajmniej dodatkowych robót za granicą – głównie z powodu lepszych zarobków. Jednak i w Polsce dobrzy specjaliści są rozchwytywani. Pamiętajmy, że zarobki pełnią również dużą rolę jeśli chodzi o wybór zawodu, czy nawet specjalizacji. Jak więc wygląda sytuacja zarobkowa wykonawców tego zawodu w naszym kraju? Jeśli chodzi o średnią wartość wynagrodzenia elektryków według powszechnie dostępnych statystyk jest to około 3 154 zł miesięcznie netto. Najlepiej zarabiająca grupa specjalistów, która stanowi 25 % całości zarabia średnio 3 789 zł netto lub więcej, a najniżej zarabiająca ( mniej więcej 50% całości) 2 654 zł netto lub mniej. Nie są to jak możemy zauważyć małe zarobki – oczywiście zależy od perspektywy osoby, która chce się na tym stanowisku zatrudnić. Jak możemy się domyśleć większość elektryków są to mężczyźni. Co wpływa na taką lub inną wysokość zarobków? Oczywiście znaczenie ma tu wykształcenie, rodzaj firmy zatrudniającej elektryka, specjalizacja, którą się zajmuje, a także staż pracy, czyli ilość czasu jaki już wykonuje ten zawód.

Możesz również polubić…