Popraw jakość wypoczynku, śpiąc na odpowiednim materacu

O wpływie snu na zdrowie trąbią zarówno media, jak i lekarze. Dorosły człowiek powinien spać około 8 godzin, a najzdrowszy okres dla snu przypada między 22 a 6 rano. Poza długością i porą, niemniej istotna jest jakość naszego snu. Na wiele sposobów można tę jakość poprawić, a w poniższym artykule, skupimy się na jednym z nich. Zdecydowanie łatwiej jest podnieść jakość snu, poprzez kupno dobrego materaca, niż zrezygnowanie z przeglądania telefonu w łóżku czy odmówienie sobie obfitej kolacji. Dlatego właśnie, temat materacy, zostanie tutaj szerzej omówiony.

Ani zbyt miękki, ani zbyt twardy – żaden nie jest dobry dla zdrowia

Z uwagi na zdrowie, przy wyborze materaca, należy kierować się optymalnym ułożeniem kręgosłupa. Leżąc na boku, powinien on znajdować się w ułożeniu poziomym, nie może się zbytnio zapadać ani usztywniać. Gdy śpimy na zbyt miękkim materacu, mięśnie nie pracują prawidłowo, spinają się, dążąc do utrzymania prawidłowej pozycji. Z kolei zbyt twarde podłoże, powoduje ucisk, a w skrajnych przypadkach, blokuje prawidłowy obieg krwi. W obu tych sytuacjach, efekt jest taki, że przerywamy sen szukając dogodnej pozycji, a rano wstajemy z bólem pleców i niewyspani. Istnieje łatwy sposób na sprawdzenie optymalnej twardości materaca. Leżąc na plecach, spróbujmy wsunąć dłoń na wysokości lędźwi – jeżeli czujemy delikatny opór – twardość jest odpowiednia.

Dla kogo twarde, a dla kogo miękkie i co z długością?

Mitem jest, że powinno się kupować jak najtwardsze materace. Owszem, kiedyś tak było, ale chodziło jedynie o kwestie trwałości – czasy były inne, a mit pokutuje nadal. Dziś, wybór dobrego materaca, zależy jedynie od indywidualnych uwarunkowań jego użytkownika. Każdy z nas jest inny, ma inną budowę ciała, a przede wszystkim, różnimy się wagą i wzrostem. Dobitnie burzy to ideę, że twarde materace są zawsze najlepsze. Owszem, mogą być odpowiednie, ale dla osób ciężkich i wysokich. Twardość materacy opisywana jest symbolami od H1 do H4. I tak: H1 – odpowiedni dla osób ważących poniżej 60kg, H2 – dla wagi 60-80kg, H3 – 80-100kg i najmniej podatny to H4 – dla wagi powyżej 100kg. Jeżeli chodzi zaś o długość, typowo dla dorosłych, jest to 200cm. A ogólna zasada jest taka, że powinniśmy mieć minimum 20cm zapasu na długości materaca.

Kilka porad dla kupującego

O ile większość produktów, można kupować przez internet, o tyle w wypadku materacy, nie jest to najlepszy pomysł i lepiej wybrać się na zakupy stacjonarne. Mamy dwie podstawowe możliwości. Pierwsza, to sklep specjalistyczny – zwłaszcza jeśli cierpimy na bóle kręgosłupa i pleców oraz nie musimy specjalnie liczyć się z budżetem (za dobry materac w takim sklepie trzeba nieraz słono zapłacić). Druga opcja, to popularne sieciówki z meblami – wypadają korzystniej cenowo, a na ekspozycji zwykle mają cały asortyment i każdy produkt można obejrzeć. Niezależnie, gdzie udamy się na zakupy, warto zapytać o możliwość zwrotu materaca. Sieciówki wygrywają tym, że praktycznie zawsze mają jakiś „okres próbny”. Ponadto, jeżeli dopiero kupujemy nowe łóżko, warto za inwestować w nieco szersze posłanie. Mamy tendencję do wybierania mniejszych łóżek, bojąc się zagracenia sypialni. A przecież to zdecydowanie najważniejszy mebel, bardziej istotny, niż wolna powierzchnia podłogi w tym pomieszczeniu.

 

Możesz również polubić…