Fotowoltaika nie tylko dla laika

Otwierając kolejną kopertę z rachunkiem za energię elektryczną wielu z nas zadaje sobie pytanie: czy prąd musi być aż tak drogi? Odpowiedź na to pytanie jest wbrew pozorom bardzo prosta – nie musi. Z pomocą przychodzi nam fotowoltaika. Energia słoneczna jest odnawialnym źródłem energii wykorzystywanym do zasilenia większości urządzeń elektrycznych w dom u np. lodówek, pralek, kuchenek elektrycznych, podgrzewaczy wody itp. Główną wadą energii słonecznej jest to, że nie można jej wytwarzać bez światła słonecznego. Panele słoneczne najnowszej generacji potrafią jednak wytwarzać prąd nawet w pochmurne dni.

 

No dobrze, ale jak to wszystko działa? Ogniwa fotowoltaiczne składają się z dwóch lub więcej warstw półprzewodników ułożonych obok siebie, z których jedna zawiera ładunek dodatni, a druga ujemny. Światło słoneczne, składające się z małych pakietów energii zwanych fotonami, uderza w komórkę, gdzie jest odbijane, transmitowane lub absorbowane. Kiedy fotony są absorbowane przez ujemną warstwę ogniwa fotowoltaicznego, energia fotonu zostaje przekazana elektronowi w atomie komórki. Wraz ze wzrostem energii elektron ucieka z zewnętrznej powłoki atomu. Uwolniony elektron w naturalny sposób migruje do warstwy dodatniej, tworząc potencjalną różnicę między warstwą dodatnią i ujemną. Kiedy dwie warstwy są połączone z obwodem zewnętrznym, elektron przepływa przez obwód tworząc prąd.

 

Obniżenie rachunków za energię elektryczną to nie jedyna zaleta fotowoltaiki. Decydując się na instalację paneli słonecznych przyczyniamy się do zrównoważonego rozwoju środowiska. Ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają czystą i zieloną energię. Instalacja fotowoltaiczna jest cicha, co czyni ją możliwą do szerokiego wykorzystywania na terenach zurbanizowanych. Dodatnich aspektów finansowych jest więcej. Wspomnieć należy, że koszty eksploatacji i konserwacji ogniw są bardzo niskie. Koszt panelu słonecznego to na dobrą sprawę tylko koszt początkowy, czyli zakup i instalacja. Panele słoneczne są łatwe w konfiguracji i można je zainstalować praktycznie wszędzie, na wsi, w mieście, na terenach podmiejskich. Są łatwe w montażu i można je zainstalować np. na dachu lub obok budynku. Panele słoneczne zazwyczaj nie posiadają żadnych mechanicznie ruchomych części, z wyjątkiem niektórych wysoce zaawansowanych mechanicznych podstaw śledzących światło słoneczne. W rezultacie cena za konserwację i naprawę paneli słonecznych jest znikoma. Należy jednak pamiętać, że panele fotowoltaiczne są delikatne i może je uszkodzić np. silne gradobicie. Aby zapewnić ochronę naszej inwestycji, nie zapominajmy o jej ubezpieczeniu.

Możesz również polubić…