Porządki bez chemii – wykorzystanie octu w domu

Ocet jest powszechnie znanym i dostępnym produktem (nawet w czasach kiedy w sklepach nie było innych towarów ocet był zawsze). Jest również produktem bardzo tanim. Najtańszym jest ocet spirytusowy (koszt za litr to około 2 zł). Właśnie ten rodzaj octu ma najlepsze właściwości przydatne przy sprzątaniu.
Przed przystąpieniem do pracy należy pamiętać o zabezpieczeniu się w rękawiczki, ponieważ sunstacja ta ma właściwości drażniące skórę.
Ocet jest skutecznym sposobem na walkę nawet z takim przeciwnikiem jak pleśń. Jest ona niebezpieczna dla zdrowia, dlatego warto jest się jej skutecznie pozbyć. Niezawodny będzie w tym ocet. Roztwór wody i octu w stosunku 1:1 należy wetrzeć w miejsce zmienione pleśnią i pozowastawić na 3 dni. Nieprzyjemny zapach octu ulotni się po godzinie. Po tym czasie zdejmujemy obumarłą pleśń oraz zmywany resztki wodą z mydłem.
Trudny w czyszczeniu jest także osad na kabinie prysznicowej. W tym pomocna będzie mieszanka octu z zimną, przygotowaną wodą oraz kilkoma kroplami dowolnego płynu do mycia naczyń. Wystarczy rozpylić mieszankę za pomocą spryskiwacza na całą powierzchnię kabiny i zostawić na jakiś czas.
Ocet poradzi sobie również z usunięciem dużej ilości kamienia w muszli klozetowej. Mieszankę 3 łyżek soli kuchennej i 3 łyżek sody oczyszczonej wrzucamy do kolozetu. Całość należy zalać połową szklanki octu. Zostawić na 15-30 minut. Po tym czasie zalać wszystko 2 szklankami gorącej wody. Wyszorować szczotką i spłukać.
W trosce o naszą zmywarkę warto jest raz na jakiś czas postawić miseczkę ze szklanką octu na górnej półce zmywarki i włączyć pustą zmywarkę na pełen cykl.
Ocet ze względu na swoje właściwości antynakteryjne sprawdzi się przy czyszczeniu lodówki. Wystarczy przetrzeć lodówkę roztworem wody z octem. Ocet nie tylko odkazi lodowkę ale też usunie nieprzyjemny zapach.
Ocet również można wykorzystać do przywrócenia bieli pożółkłym ubraniom. Do tego celu należy przygotować roztwór wody z octem w stosunku 12:1 oraz moczyć w nim ubrania przez kilka godzin. Po tym czasie wyprać w pralce.
Jak widać ocet można stosować nie tylko do przygotowania potraw. Sprawdzi się również jako doskonały środek sprzatajacym. Zaletą jego jest niski koszt oraz naturalny skład, który nie wpływa negatywnie na zdrowie człowieka oraz środowisko naturalne.

Możesz również polubić…