Wakacje za granicą 2020 w dobie koronawirusa – najbezpieczniejsze kierunki w Europie.

Wakacje trwają w najlepsze i jeśli do tej pory nie zdecydowałeś się jeszcze na kierunek swojej wakacyjnej podróży z powodu obawy przed kwarantanną lub zakażeniem, pomożemy ci wybrać najbezpieczniejsze miejsce na spędzenie letniego urlopu.

1. Albania

Jeśli marzy ci się miejsce ze śródziemnomorskim klimatem, pięknymi słonecznymi plażami bez tłumów turystów, bogatymi przyrodniczo krajobrazami i fascynującymi zabytkami, to państwo jest z pewnością dla ciebie. Ten górzysty kraj łączy w sobie wszystko to, co kojarzy się z letnimi wakacjami i w dodatku wciąż pozostaje jednym z najtańszych państw w tej części Europy. Do najważniejszych zabytków Albanii można zaliczyć zamki Gjirokaster i Kruja, pozostałości architektury rzymskiej, greckiej i tureckiej w miejscowościach Butrint i Apollonia, za to najpiękniejsze widoki, zarówno na góry jak i morze Jońskie, można podziwiać z piaszczystych plaż Riwiery Albańskiej. Grzechem byłoby nie skosztowanie podczas pobytu w tym kraju tradycyjnych albańskich potraw, do któych należą tavë, jarpak czy trahana. Jeśli lubujesz się w kuchni śródziemnomorskiej, to na pewno się nie zawiedziesz.
Albania jak dotąd nie wprowadziła obowiązku odbycia kwarantanny, czy wykonania testu na COVID-19. W pomieszczeniach zamkniętych, sklepach i komunikacji miejskiej obowiązuje nakaz noszenia maseczek, zamknięte są dyskoteki i kluby nocne.

2. Grecja

To kolejny górzysty kraj, który słynie ze wspaniałej śródziemnomorskiej kuchni, zapierających dech w piersi krajobrazów i niesamowitych zabytków, które stanowią kolebkę starożytnej europejskiej cywilizacji. Warte odwiedzenia miejsca w Grecji kontynentalnej obejmują miasta, takie jak Delfy, słynące przede wszystkim z Świętego Kręgu, w którego centrum znajduje się wyrocznia świątyni Apollina, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO Meteory, czyli monastyry nazywane „skałami zawieszonymi w powietrzu”, czy stolica państwa Ateny, gdzie można zobaczyć zabytki stanowiące wizytówkę Grecji. Mowa o Akropolu, czyli wzgórzu z ruinami budowli pochodzących ze “złotego wieku” kultury antycznej, w jego skład wchodzą obiekty takiej jak Partenon, Erechtejon, Propyleje, czy Teatr Dionizosa. Warto również zobaczyć starożytną Agorę, na której znajduje się Tezejon, czyli świątynia Hefajstosa, będąca jedyną antyczną budowlą z zachowanym dachem.
Do najpopularniejszych miejsc poza Grecją kontynentalną należą wyspa Kreta z ruinami pałaców minojskich w Knossos i Fajstos oraz niesamowitymi formacjami przyrodniczymi, takimi jak malownicze wąwozy i jaskinie oraz wyspa Zakynthos, słynąca z piaszczystych plaż, Błękitnych Grot oraz Zatoki Wraku, gdzie kręcono sceny do serialu Descendants of the Sun.
Rząd Grecji wymaga od przyjeżdżających rejestracji pobytu na stronie https://travel.gov.gr/#/ oraz okazania wygenerowanego na tej stronie kodu QR. Wprowadzony został również obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu diagnostycznego na COVID-19 wykonanego metodą PCR poprzez pobranie wymazu z ust lub nosa – sam test powinien zostać przeprowadzony w ciągu ostatnich 72 godzin przed wjazdem do Grecji. W transporcie publicznym obowiązuje nakaz noszenia maseczki ochronnej. Nie ma konieczności odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy kraju.

3. Chorwacja

Do krajów, które w ostatnich latach cieszą się niegasnącą popularnością wśród polskich turystów z pewnością należy Chorwacja, która stanowi jedną z tańszych destynacji w basenie Morza Śródziemnego. Kraj ten oferuje malownicze widoki i przepiękną słoneczną pogodę w sezonie wakacyjnym. Do miejsc, które warto zobaczyć, należy Dubrownik, nazywany powszechnie perłą Adriatyku, Jeziora Plitwickie leżące na terenie Parku Narodowego oraz miasto Pula, w którym koncentrują się największe i najpiękniejsze pozostałości Imperium Rzymskiego w całej Chorwacji. Inną wartą zobaczenia miejscowością jest z pewnością liczący ponad 200 tysięcy mieszkańców Split, w którym można podziwiać najstarszą katedrę na świecie – Katedrę św. Dujama oraz pozostałości dawnego potężnego pałacu Dioklecjana, którego dawne korytarze stanowią dzisiaj stare urokliwe uliczki i placyki na starówce.
Będąc w Chorwacji nie sposób nie spróbować należących do kuchni śródziemnomorskiej tradycyjnych dań, do których należą m.in. Burek, Orada sa žara, Ćevapčići i Štrukli.
Rząd Chorwacji zniósł wszelkie obostrzenia po wjeździe do Chorwacji dla obywateli RP – nie ma konieczności odbywania kwarantanny czy wykonywania testu na COVID-19. W komunikacji publicznej oraz sklepach obowiązuje nakaz noszenia maseczek.

4. Malta

Na malutkiej wyspie położonej w samym sercu Morza Śródziemnego znajduje się państwo, w którym wszystkie najpopularniejsze atrakcje turystyczne skoncentrowane są na niewielkim obszarze, co umożliwia łatwy i szybki dojazd dowszystkich najciekawszych miejsc. Tym krajem jest Malta, której rozmiar jest tylko nieco mniejszy od Krakowa, przez wielu nazywana krajem bez zimy. Do bogactwa przyrodniczego należą tu przepiękne klify i jaskinie, turkusowa woda wprost idealna dla miłośników nurkowania i liczne zatoki. Można tu również zwiedzać pozostałości megalitycznych świątyń sprzed około 3000 lat p.n.e., co czyni je jednymi z najstarszych miejsc kultu religijnego na świecie. Największe miasto Valletta, zbudowana ze złotego piaskowca barokowa stolica kraju została ogłoszona w 2018 roku Europejską Stolicą Kultury – mieści się w niej ponad 300 zabytków, z czego najbardziej znane to Pałac Wielkiego Mistrza, Fort Saint Elmo, Kontrkatedra św. Jana oraz Bastiony Świętego Piotra i Pawła. W Górnych Ogrodów Barrakka, z których rozciąga się przepiękny widok na miasto, można dwa razy dziennie oglądać uroczyste saluty armatnie; liniowce pasażerskie wpływające i opuszczające Grand Harbour również są obdarzane uroczystymi wystrzałami armatnimi. Do innych wartych zobaczenia miejsc można zaliczyć Mdinę, otoczone murami średniowiecznymi miasto zwane Miastem Ciszy oraz Rotundę w Moście. Doskonała pogoda trwająca przez cały sezon letni, spora ilości barów i lokali z włoskim jedzeniem oraz mała ilość zachorowań na COVID-19 bez wątpienia stawia Maltę w czołówce państw idealnych na spędzenie tegorocznych wakacji.
Rząd Maltański wskazał kraje, których obywatele nie są po przyjeździe poddawani kwarantannie ani testom. Zaleca się wypełnienie deklaracji, że w ciągu 14 dni poprzedzających przyjazd na Maltę nie przebywało się na obszarze państw, dla których obywateli granice państwa nie zostały otwarte – nie ma jednak formalnego wymogu okazania jakichkolwiek dokumentów potwierdzających ten fakt.

Możesz również polubić…