Ogrzewanie w podłodze a panele

Decydując się na wykonanie ogrzewania podłogowego w domu czy mieszkaniu, stajemy najpierw przed wyborem: wodne czy elektryczne. A może innowacyjna metoda ogrzewania powietrznego? Kolejny krok, to podłoga i ustalenie materiału wykończeniowego. Zdecydowanie najtańsze są panele, ale czy się nadają? Poniżej znajdziesz krótką ściągawkę na ten temat, poznasz kilka kluczowych wad i zalet konkretnych rozwiązań zarówno ogrzewania, jak i wykończenia panelami.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Wielu inwestorów decyduje się obecnie na to rozwiązanie, rezygnując zupełnie z doprowadzenia gazu do domu (lub też nie ma takiej możliwości). Podłogowe elektryczne kable, maty i folie grzewcze, zyskują też na popularności, wraz z powszechnością paneli fotowoltaicznych. Niewątpliwą zaletą, jest tutaj brak konieczności instalowania kotła grzewczego. Ciemne strony, w porównaniu do ogrzewania gazowego, to koszt eksploatacji. Pomijając „własny prąd”, ceny energii elektrycznej są wyższe niż gazu, a poza tym ciągle wisi nad nami widmo uwolnienia cen energii.

Ogrzewanie wodne w podłodze

Rozwiązanie dobrze znane i sprawdzone, można powiedzieć, że to tradycyjne ogrzewanie podłogowe. Zaleta jest taka, że na przestrzeni lat, wiele firm nauczyło się je dobrze wykonywać. Przećwiczono już, jakich błędów nie popełniać i na co zwracać uwagę, aby klient cieszył się niezawodnością ogrzewania. Ponadto, decydując się na piec do ogrzewania zasilany gazem – będziemy mieli niższe koszty eksploatacyjne, niż w przypadku prądu. Minusem z kolei, jest konieczność wykonania całej instalacji oraz szczegółowego projektu. Musi znaleźć się też miejsce na kocioł, który poza tym nie jest tanią inwestycją.

Innowacyjne ogrzewanie powietrzne

Zdecydowanie najmniej znana i niezbyt jeszcze popularna na rynku metoda ogrzewania w podłodze, to ogrzewanie powietrzne. Rozwiązanie jest podobne do wodnego, z tą różnicą, że czynnikiem grzewczym jest gorące powietrze. Koniecznie należy najpierw wykonać projekt, a samo ogrzewanie jest połączone z płytą fundamentową. Przewaga nad powyżej omówionymi metodami jest taka, że w przypadku awarii, nie ma konieczności wykonywania kosztownych napraw. Natomiast znaczny minus, to duża bezwładność cieplna płyty fundamentowej i trudność w regulowaniu temperatury w pomieszczeniach.

Na co zwrócić uwagę, wybierając podłogę?

Jakie wykończenie podłogi najlepiej sprawdzi się na podłogówce? W zasadzie każde! Tak przekonują poszczególni producenci, jednak są tutaj pewne ograniczenia, które lepiej poznać żeby później nie żałować. Poza estetyką, warto zwrócić uwagę na parametry takie jak przewodność cieplna i współczynnik oporu cieplnego.

A co z panelami na ogrzewaniu podłogowym?

Zwykło się mawiać, że panele podłogowe na podłogówkę, to zły pomysł. Nie jest to już prawda, jednak decydując się na takie wykończenie, należy zachować największą czujność. Wybrać trzeba tylko taki materiał, który ma deklarację producenta, że nadaje się na ogrzewaną podłogę. W przeciwnym wypadku, panele po prostu się odkształcą pod wpływem ciepła. Dobrze wiedzieć, że tradycyjne panele lepiej sprawdzą się na ogrzewaniu wodnym niż elektrycznym. Ciekawym rozwiązaniem na podłogówkę, są też panele winylowe. Są bardzo cienkie, a dzięki temu dobrze przewodzą ciepło i szybciej się nagrzewają.

 

Możesz również polubić…