Czym karmić zwierzęta hodowlane?

Karmienie zwierząt hodowlanych nie jest prostą sprawą. Aby dobrze dobrać karmę należy wziąć pod uwagę potrzeby zwierząt i kwestie ekonomiczne, a także często mieć na uwadze ujęcie środowiskowe oraz możliwości magazynowe. Duża hodowla wymaga także sporego areału, aby móc zmieścić zwierzęta, potrzebne maszyny oraz niezbędną przestrzeń magazynową. Oczywiście dobór paszy jest zależny od tego, jakie zwierzęta hodujesz. Inaczej będzie wyglądało karmienie owiec, krów czy koni. Jak więc karmić trzodę hodowlaną? Jedną z możliwości karmienia bydła jest lucerna granulowana, omówimy w tym artykule czym ona jest i dlaczego warto się nią zainteresować w doborze paszy dla zwierząt hodowlanych. Nie jest to jedyna możliwość dostępna na rynku, możesz karmić bydło wieloma odmianami kiszonek i często stosowanych mieszanek paszowych (wzbogacanych o wszelkiego rodzaju dodatki). Jednak ten rodzaj paszy ma pewne wyjątkowe właściwości, które pozwolą Ci zoptymalizować karmienie wedle unikalnych potrzeb Twojego gospodarstwa rolnego.

Właściwości lucerny – dlaczego warto karmić nią zwierzęta hodowlane?

Wspomniana lucerna granulowana doskonale nadaje się do karmienia koni, jednak możesz dodawać ją także do pokarmu innych zwierząt hodowlanych. Lucerna dostarcza wysokiej jakości białka, dlatego jest wysoko ceniona jako pasza dla koni. Również wysoki poziom wapnia, łagodne i łatwe do stawienia włókno oraz obecność szerokiej gamy witamin sprawiają, że lucerna granulowana jest tak ceniona gdy chodzi o żywienie koni i podobnych do nich zwierząt hodowlanych. Sam susz z lucerny znakomicie się sprawdzi jako dodatek paszowy do  kur, zatem jeśli hodujesz te dwa gatunki, to zakup lucerny będzie bardzo dobrym wyborem, który pozwoli Ci magazyn-ować paszę jednocześnie dla koni jak i dla kur w tym samym pomieszczeniu, co jest dużą oszczędnością przestrzeni. Możesz także mieszać lucernę z trawą, aby uzyskać mieszankę paszową (siano) odpowiednie dla krów (zarówno tych mlecznych jak i przeznaczonych na ubój), co zwiększy wydajność danej paszy.

Ekonomia w przypadku karmienia zwierząt hodowlanych

Lucernę możesz także z powodzeniem przechowywać przez dłuższy czas, zwłaszcza gdy kupisz ją w formie granulowanej. Pozwala to na zakup większej liczby tej paszy w momencie roku, kiedy jest tańsza. Dzięki temu nie będziesz musiał dokupować pokarmu dla zwierząt w czasie zimy, kiedy ceny w zasadzie każdego rodzaju paszy są droższe. Lucernę możesz podawać także w formie sieczki, co pozwoli Ci podawać ją zwierzętom w bardziej optymalny sposób. Jeśli posiadasz młode zwierzęta, które rosną lub które potrzebują nabrać masy mięśniowej, wówczas podawaj im lucernę w formie czystej (dzięki dużej zawartości białka będziesz mógł w ten sposób wspomóc ich rozwój). Bez względu na to, w jakiej formie zdecydujesz się podawać zwierzętom lucernę, to bez wątpienia jest to bezpieczny, wysoko wartościowy pokarm, który zapewni Twoim zwierzętom dobre zdrowie. Jest to istotne, ponieważ w innym wypadku wydatki na weterynarza mogą okazać się zbyt kosztowne.

Możesz również polubić…