Jak rozpocząć zimowe wędrówki?

Kiedy temperatura spada, niektórzy ludzie decydują się pozostać w domu owinięci kocem z gorącą czekoladą w dłoni. Inni uważają, że jest to najlepsza pora roku, aby wyjść na zewnątrz i cieszyć się nowym, pozornie nietkniętym krajobrazem, który odstrasza większość domatorów. Zimowe wędrówki wiążą się z dużo większymi wyzwaniami i niebezpieczeństwami niż wędrówki w cieplejszych miesiącach roku, ale mogą też dać Ci o wiele większą satysfakcję.

 

Jest kilka kluczowych rzeczy, o których powinieneś wiedzieć przed wyruszeniem na pierwsze zimowe wędrówki, poczynając od plecaka i ubrania aż po informacje na temat jak przeżyć i porady dotyczące nawodnienia.
Torba, którą zabierzesz na swoją wycieczkę musi się cechować odpowiednią łatwością dostępu do rzeczy, które się w niej znajdują, odpowiednimi gabarytami i dużą wytrzymałością.
Zimą ilość ekwipunku i odzieży, którą nosisz na sobie i nosisz w plecaki, jest znacznie większa niż w cieplejszych miesiącach. Możliwość wygodnego i łatwego dotarcia do najważniejszych narzędzi i akcesoriów, takich jak butelka na wodę, kostki lodu, raki i inny sprzęt do wędrówek zimowych, może mieć kluczowe znaczenie dla sukcesu na szlaku. Poszukaj torby z zewnętrznymi kieszeniami i uprzężami z przodu dla łatwego dostępu. Nie chcesz przechowywać ostrych przedmiotów, takich jak narzędzia i kolce w głównej komorze torby, ponieważ grozi to rozerwaniem materiału.

Ponieważ masz już w pakiecie odzież i sprzęt, aby zapewnić sobie ciepło i bezpieczeństwo na mrozie, nie szukaj ciężkich plecaków. Ważne jest, aby poszukać torby, która jest lekka, ale oferuje objętość niezbędną do przenoszenia niezbędnych rzeczy. Jeśli wybierasz się na jednodniową wędrówkę, możesz potrzebować tylko kilku dodatkowych warstw (na wypadek, gdy przestaniesz się poruszać), dodatkowego jedzenia i wody. W wielu przypadkach możesz również potrzebować obszernego sprzętu bezpieczeństwa i sprzętu do ratowania lawinowego. Pierwszą skłonnością wielu turystów zimowych jest kupowanie zbyt dużych plecaków. Korzystanie z torby z rozkładaną górną częścią pozwoli ci spakować niezbędne rzeczy, aby zachować bezpieczeństwo bez poświęcania wygody i niepotrzebnego zwiększania ciężaru.
Paski kompresyjne mogą być pomocne, gdy mamy do czynienia z przepełnioną torbą. Worki ze zbyt dużą ilością ekwipunku mają tendencję do wytrącania równowagi z pieszych wędrówek, ale można temu przeciwdziałać za pomocą pasków kompresyjnych, aby wyrównać ciężar torby i ułatwić balansowanie na plecach.

Wreszcie, to jaki plecak wybierasz i w co powinien być on wyposażony, zależy w dużej mierze od tego, jaką aktywność zimową chcesz uprawiać. Do pieszych wędrówek wystarczy lżejszy plecak i mniejsze wyposażenie, ale jeśli chcesz się wspinać po terenie skalistym, potrzebne ci będzie dużo solidniejszy plecak i sprzęt Jeśli planujesz spać w namiocie, namiot powinien być pakowany na zewnątrz plecaka.
Wybierz obuwie zimowe, które nie tylko zapewni Ci suchość i izolację przed zimnem, ale także pozwoli na pokonanie większej odległości niż kiedykolwiek wcześniej dzięki funkcjom ukierunkowanym na komfort i wydajność.
Zewnętrzna warstwa zimowych butów trekkingowych powinna być wodoodporna, a w niektórych przypadkach również uszczelniona na szwach, aby zapobiec przedostawaniu się wody w punktach połączenia w pobliżu podeszwy i sznurowadeł. Izolacja wewnątrz buta powinna pomóc w zatrzymaniu ciepłego powietrza obok stopy, jednocześnie umożliwiając przenikanie wilgoci na zewnątrz.
Zwiększona przyczepność na lodzie i śliskich szlakach ma również kluczowe znaczenie przy wyborze odpowiednich butów zimowych na wędrówkę. Im trudniejszy teren, tym większa powinna być przyczepność i stabilizacja konstrukcji bieżnika.

W zależności od terenu i warunków na szlakach, możesz rozważyć wyposażenie zimowych butów turystycznych w urządzenia trakcyjne (korki lodowe) lub raki, aby zwiększyć przyczepność i stabilność. Urządzenia trakcyjne z łatwością ślizgają się po każdym typie butów zimowych, a korki, zwykle wykonane ze stali ̶ zapewniają znacznie lepszą przyczepność na lodzie i śniegu. Korki lodowe najlepiej stosować płaskich lub lekko pochylonym terenie.
Raki można stosować z różnymi zimowymi butami trekkingowymi, a niektóre buty są specjalnie zaprojektowane ze ściągaczami na palcach lub piętach, aby odpowiednie dla nich były raki każdego rodzaju. Jeśli twoje buty mają tylko ściągacz na pięcie, znajdź raki, które pasują do ściągacza na pięcie, ale nie wymagają ściągacza na palce. Jeśli mają oba, znajdź raki, które wymagają obu. Posiadanie butów ze ściągaczami na pięcie i palcach otwiera szerszą gamę kompatybilnych stylów raków. Jeśli twoje buty nie mają ściągaczy, ważne jest, aby znaleźć styl na pasek, który nie wymaga ściągaczy do utrzymania raków na miejscu.
Jednym z najważniejszych czynników decydujących o tym, czy buty zimowe nadają się do raków, jest to, czy same buty są wystarczająco sztywne i stabilne. Dobrym sposobem na stwierdzenie jest to, że jeśli możesz łatwo zgiąć czubek buta do góry w kierunku pięty / kostki, buty prawdopodobnie nie są wystarczająco mocne, aby używać ich z rakami.

Wszystkie zimowe aktywności na świeżym powietrzu wymagają systemu odzieży zapewniającego ciepło, suchość i poruszanie się na zimno.

Ubierz się jak cebula

Warstwa podstawowa

Najpierw będziesz chciał założyć ściśle przylegającą do skóry warstwę, która odpowiednio odprowadza wilgoć. Wełna merynosowa i niektóre materiały syntetyczne zostały zaprojektowane w celu odpychania potu od skóry, aby skóra łatwiej odparowywała. Przepocenie może doprowadzić do wychłodzenia organizmu.

Warstwa środkowa

Ta warstwa pomaga stworzyć kolejną barierę między tobą a powietrzem zewnętrznym, tworząc obszar w przestrzeni, w którym powietrze zostaje uwięzione. Polar i inne lekkie, ale ciepłe kurtki i swetry dobrze spełniają tę funkcję.

Zewnętrzna warstwa

Ocieplana kurtka to Twoja pierwsza obrona przed zimnem, wiatrem i opadami. Powinien być wyposażony w materiał, który zapobiega przedostawaniu się wody do środka, a także zapewnia izolację zatrzymującą ciepło ciała. Najlepsze zewnętrzne warstwy są nie tylko wodoodporne i izolowane, ale również zaprojektowane do oddychania i przepuszczania wilgoci wewnętrznej na zewnątrz.
W zależności od warunków, ocieplacz na szyi i szyi, getry, okulary przeciwsłoneczne, krem przeciwsłoneczny i rękawiczki mogą znacznie wydłużyć czas spędzany na zewnątrz. Pamiętaj, że słońce odbija się od śniegu w słoneczne dni, tworząc w dłuższej perspektywie odblaski, które utrudniają dobre widzenie, zmniejszają widoczność i mogą prowadzić do oparzeń słonecznych.

Raki

Spacer po lodowcu i większość ogólnych tras wspinaczkowych wymaga użycia tych kolczastych urządzeń – wykonanych z aluminium, stali lub stali nierdzewnej – ponieważ pomagają zabezpieczyć stopę na każdym kroku, ułatwiając równowagę i poruszanie się na trudnym terenie.
Nie martw się, wiele nowoczesnych raków są przeznaczonych do użytku z normalnymi górskimi lub butami zimowymi zamiast specjalistycznego obuwia. Jeśli twoje buty nie mają specjalnych elementów, do których możesz przymocować raki, znajdź raki na paski, które działają bez ściągaczy na butach i upewnij się, że wybrane buty są sztywne i wystarczająco podtrzymujące, aby można je było używać z rakami.
Kije trekkingowe są niezwykle przydatne podczas zimowych wędrówek, ponieważ zdecydowanie zwiększają stabilność na trudnym terenie, takim jak śnieg, lód i skały.
Sprawdź pogodę podczas planowania podróży. Sprawdź to jeszcze raz przed wyjazdem i dokonaj w ostatniej chwili regulacji sprzętu. Nie bój się odkładać podróży, jeśli pogoda wydaje się być zimniejsza lub bardziej ekstremalna, niż się spodziewałeś.
Sprzęt do ochrony przed lawinami jest obowiązkowy podczas zimowych wędrówek po wysokogórskich terenach. Musisz wyposażyć się w odpowiedni sprzęt, a także nauczyć się go prawidłowo używać, najlepiej poprzez szkolenie praktyczne od doświadczonego instruktora.

 

Urządzenie nadawczo-odbiorcze. Wszyscy w grupie powinni nosić zestaw nadawczo-odbiorczy do nadawania. Jeśli któryś z was zostanie uwięziony pod lawiną śniegu, reszta twojej drużyny może następnie przełączyć swoje urządzenia nadawczo-odbiorcze na sygnały i szybko pracować, aby wskazać lokalizację osoby uwięzionej.

Sonda

Wysuwana sonda służy do lokalizowania miejsca pochowanej osoby głęboko pod śniegiem.

Łopata

Łopaty lawinowe są lekkie i łatwe do przenoszenia, a jednocześnie pomagają szybko usuwać duże ilości śniegu.
Pakiet poduszek powietrznych

Plecaki te zostały zaprojektowane tak, aby napompować się, gdy naciągnięty jest sznur, tworząc szybko rozszerzającą się poduszkę powietrzną, która pomaga utrzymać się na śniegu, a także pomaga stworzyć przestrzeń wokół ciebie w przypadku, gdy jesteś całkowicie objęty lawiną. Dodatkowa przestrzeń może zapewnić niezbędną ilość powietrza do oddychania podczas oczekiwania na ratunek.
Zdecydowanie zaleca się odbycie formalnego szkolenia w zakresie użytkowania urządzeń bezpieczeństwa lawinowego i ogólnego bezpieczeństwa lawinowego. Jeśli nadejdzie czas, kiedy będziesz musiał go użyć, będziesz mógł prawidłowo i skutecznie używać sprzętu.

Pakowanie na wyprawę na rakietach śnieżnych jest podobne do pakowania na jednodniową wędrówkę w cieplejszych miesiącach roku. Jedyną różnicą jest to, że warunki są bardziej ekstremalne w zimie (prawdopodobnie skutkują odmrożeniami, hipotermią, zapaleniem płuc itp.), Co może uczynić rzeczy bardziej niebezpiecznymi, jeśli nie jesteś przygotowany.
Weź ze sobą: zegarek GPS, lokalizator osobisty, zapałki, wodoodporny pojemnik, nóż lub narzędzie wielofunkcyjne, izolowana podkładka do spania na wypadek awarii i wygodnego siedzenia
Porady dotyczące zimowych wędrówek
Bez względu na to, dokąd zaprowadzi Cię Twoja wędrówka, oto kilka rad, które powinni wziąć pod uwagę wszyscy entuzjaści zimy:
• Zawsze noś przy sobie mapę, przewodnik po szlakach i kompas. Rób kserokopie, abyś nie musiał nosić ciężkiej książki.
• Upewnij się, że masz wszystko, czego potrzebujesz, aby pozostać suchym, ciepłym, najedzonym i dobrze nawodnionym, niezależnie od nieoczekiwanej pogody lub jeśli nie dotrzesz do celu.
• Noś zestaw pierwszej pomocy.
• Sprawdź pogodę przed wyjściem z domu. Upewnij się, że twój plecak ma wszystko, czego możesz potrzebować, aby zachować bezpieczeństwo, jeśli pogoda nagle się zmieni.
• Poinformuj kogoś, dokąd idziesz i kiedy spodziewasz się wrócić.
• Noś przewodniki po roślinach i dzikiej przyrodzie, aby zwiększyć swoje uznanie dla przyrody.
• Przestrzegaj ograniczeń szlaków i obszarów. Są one często stosowane w celu ochrony wędrowców i dzikiej przyrody przed krzywdzeniem się nawzajem lub rehabilitacji delikatnych ekosystemów.

Wskazówki dotyczące zimowej wytrzymałości

1) Unikaj wyczerpania i dreszczy
Wędrówki w zimie są bardziej uciążliwe niż wędrówki w innych porach roku. Pomiędzy koniecznością uniesienia kolan wyżej i ostrożnym stawianiem nogi przy każdym kroku, aby uniknąć poślizgnięcia się na lodzie lub niewłaściwego stąpania, twoje ciało również nieustannie pracuje nad regulacją temperatury, aby zapobiec zamarznięciu.
Wskazówka: utrzymuj energię i nawodnienie przez cały dzień. Wysokotłuszczowe przekąski i batony działają dobrze, aby zapewnić Twojemu ciału energię potrzebną do dalszego ruchu. Ponieważ niektóre produkty spożywcze zamrażają się na zimnie, trzymaj je w wewnętrznej kieszeni, wykorzystując ciepło ciała.
2) Nie odwodnij się!
Pij dużo wody w ciągu dnia, nawet jeśli nie masz ochoty, i trzymaj butelkę z wodą w wełnianej skarpecie, aby zapobiec zamarznięciu!
3) Ogranicz promieniowanie słoneczne
Słońce odbija się od śniegu, tworząc trudne warunki dla twoich oczu i skóry.
Nałóż krem przeciwsłoneczny na odsłoniętą skórę, aby chronić przed słońcem i wiatrem, i załóż okulary przeciwsłoneczne, aby chronić oczy.
4) Przekraczaj rzeki, gdy jest to bezpieczne
Poziom wody w niektórych rzekach będzie wyższy w ciągu dnia, gdy rozgrzane słońce topi śnieg. Spróbuj przeprawić się przez rzeki wcześniej w ciągu dnia, aby ułatwić podróż.
5) Zawsze wyruszaj wcześnie
Rano śnieg jest mocniejszy / bardziej zamarznięty z powodu niższych temperatur w nocy. Ułatwia to przechodzenie bez zanurzania się śniegu. Rozpocznij wcześnie wędrówkę, aby uniknąć „brodzenia” przez śnieg później w ciągu dnia.

Możesz również polubić…